Статті

Work-life balance фахівця центру зайнятості та як не вигоріти на роботі

Цикл статей до матеріалів посібника Працевлаштування ветеранів

Illustration

Ви як фахівець або фахівчиня центру зайнятості робите дуже важливу та потрібну роботу. Але поза тим дуже важливо подбати й про себе, щоб вчасно відновлювати власний ресурс. Тому розповідаємо у статті, як уникнути вигорання та виснаження від роботи.
Професійне вигорання – це енергетичне, розумове та фізичне виснаження організму через перевтому на роботі. Його симптоми можуть проявлятися по-різному, але результат один – сильний стрес.

Причинами професійної втоми можуть бути:

    Пропускання емоцій через себе
    Ігнорування особистих кордонів
    Відсутність планування
    Недостатнє піклування про фізичне та психічне здоров'я

Перевірте, чи є у вас емоційне вигорання

Фізіологиня Неріна Рахламан пропонує концепцію спіралі вигорання, де кожен наступний крок – сильніший ступінь професійної втоми. Розгляньте симптоми, які описує лікарка. Якщо в одному з описів ви впізнали себе – скоріш за все у вас є вигорання.

Крок 1. Відчуваєте дискомфорт, тиск, тривогу та ніби у вас занадто багато роботи.

Крок 2. Перепрацьовуєте, не робите перерви протягом дня, жертвуєте часом на родину.

Крок 3. З'являються фізичні симптоми: мігрені, застуда, герпес, болі в тілі та ін.

Крок 4. Проблеми зі спиною, шиєю, плечима, дратівливість та хаотичність у роботі.

Крок 5. Тривожність, депресія, серйозні проблеми зі здоров'ям, що не дають вам працювати.

Поради, що допоможуть не вигоріти

Для кожної людини способи подбати про себе будуть унікальними. Проте є корисні поради та ефективні інструменти, які ви можете використати та вибудувати власний підхід.

1. Плануйте свій робочий день. Поточні справи, нагадування, зустрічі – не тримайте все в голові. Записуйте задачі у блокноті чи електронний планер.

2. Дотримуйтесь графіка. Обмежуйте часові рамки, коли ви доступні з робочих питань. Не працюйте з дому поза робочим часом.

3. Робіть “тайм-аути”. Залишайте 5-10 хвилин на перепочинок між клієнтами, якщо це можливо. Подивіться у вікно, вийдіть на вулицю, випийте каву або чай тощо.

4. Зробіть комфортним своє робоче місце. Це знизить напруженість та підвищить продуктивність. Очистить свій робочий стіл від зайвих речей, додайте живі рослини або приємні вам елементи декору.

5. Приділяйте час саморозвитку. Тренінги, курси, нові знайомства, обмін досвідом з колегами дають нові ідеї, підвищують самооцінку та професіоналізм.

6. Регулярно займайтеся фізичною активністю. Зарядка, тренажерний зал, йога, активний відпочинок, хобі збільшать вашу продуктивність. Навіть звичайна довга прогулянка позитивно вплине на ваш стан.

7. Дбайте про своє харчування та сон. Збалансуйте приймання їжі, додайте у раціон більше овочів та фруктів. Ваш сон має бути повноцінним, не менше 7-8 годин на добу.

8. Звертайтеся за підтримкою. Коли ви відчуваєте, що перегораєте – зупиніться та відпочиньте. Якщо є можливість, відвідуйте психолога чи психотерапевта.

Що робити, якщо ваші трудові права порушують

Ваша робота дуже відповідальна, та в першу чергу ви жива людина. Вам як спеціалісту важливо відпочивати, користуйтеся щорічними відпустками та перервами в роботі. При високому навантаженні просіть додаткові перерви протягом дня. 
Якщо ваші трудові права порушують — відстоюйте їх. Говоріть зі своїм керівництвом, щоб знайти рішення. Проте коли розмови з керівництвом не допомагають — звертайтесь до управління Держпраці. Подати електронну заявку на консультацію можна через форму або електронною поштою: ten.rku%40psd_ofni.

Illustration
Illustration

Більше порад щодо турботи про себе ви можете знайти у посібнику для фахівців центрів зайнятості «Працевлаштування ветеранів»

Посібник створений за підтримки Програми реінтеграції ветеранів

Статті

Перша взаємодія з ветеранами, визначення актуального запиту

Кризова комунікація та шляхи вирішення конфліктів

Етичне спілкування з маломобільними ветеранами

Супровід ветеранів та ветеранок з інвалідністю