Шлях ветеранів та ветеранок

З 2014 року понад мільйон українських воїнів стали на захист України. Кожен та кожна з них проходить свій унікальний Шлях. Водночас багато моментів та дій є спільними для багатьох із них. Ми провели дослідження та спробували зафіксувати можливі шляхи повернення ветеранів/ок та простою мовою пояснити: що буває після повернення з війни, доки сама війна ще триває? Різні етапи шляху ми описали та візуалізували у вигляді мапи.

Чому важливий «Шлях ветеранів і ветеранок»? 

Рішення почати службу — переломний момент, коли цивільна людина стає воїном. Її потреби і запити змінюються, а після звільнення все повторюється у зворотньому напрямку і може тривати роками. Завдання оточення і держави — завчасно визначити і попередити їх, аби полегшити і без того складний процес повернення до цивільного життя.

Про дослідження

Ветеран Хаб провів серію глибинних інтервʼю з військовими та ветеранами АТО/ООС і зібрав дані про особливості на різних етапах у цивільному житті. На основі цих інтервʼю ми вивели траєкторію руху, а також важливі моменти, які відбуваються у житті ветеранів, потреби та виклики після повернення. Ці процеси та етапи у житті ми сформували у мапу «Шлях ветеранів та ветеранок».
У дослідженні шлях ветеранів та ветеранок нерозривно пов’язаний з добробутом, який різниться на кожному етапі. Також на основі дослідження ми підготували рекомендації для публічної політики разом з нашими партнерами.

Мапа Шляху ветеранів і ветеранок

Illustration

Концепція добробуту

Шлях ветеранів та ветеранок потрібно розглядати саме в довготривалій перспективі. Етапи проходять не за день, а від місяців до років — у всіх по-різному. На кожному змінюються потреби, а отже і складові добробуту.
Добробут — поєднання різноманітних чинників, що впливають на рівень задоволеності життям. На шляху від військового до цивільного життя ці чинники змінюються.

Ветеран Хаб вивів такі елементи добробуту на шляху повернення ветеранів та ветеранок: 

    Здоров’я: фізичне та психічне
    Стосунки: сім’я та близькі, побратими і посестри, цивільне оточення
    Покликання: освіта, робота чи інша значуща діяльність
    Матеріальні потреби та безпека: майно та статки, юридична безпека
    Житло та фізичне середовище
    Життєві навички та духовність
Illustration

Концепція політики щодо ветеранів та їхніх сімей

Експертні рекомендації до формування оновленої
державної політики щодо ветеранів та їхніх сімей

Від імені п’яти організацій-авторів — «Принцип», Veteran Hub, «Юридична сотня», «Простір можливостей», «VETERANKA» — представляємо Концепцію нової політики щодо ветеранів, ветеранок і їхніх сімей.

У цьому документі роки щоденної роботи наших організацій для ветеранів і ветеранок. Ми вдячні ветеранам, ветеранкам, військовим і вашим близьким, хто довірили нам ваші історії та досвід протягом років. Ми відчуваємо велику відповідальність і очікуємо на ваш зворотний зв’язок, оскільки це напрацювання є першим кроком до створення ветеранської політики, яка передусім має враховувати вашу думку. Хоч ми взяли відповідальність розпочати цей діалог, та його фіналізація має відбуватися за участі Сил безпеки та оборони, українських військових, ветеранів та їхніх сімей.
Читайте наші пропозиції та долучайтеся до обговорення важливих змін.

Для кого Шлях Ветеранів і ветеранок?

  • Військовим та ветеранам і ветеранкам

    Аби зрозуміти, що вони на цьому шляху не самі.

  • Колу підтримки

    Близьким, рідним та друзям, лікарям та фахівцям психічного здоров’я, працедавцям та колегам

  • Експертам

    Фахівцям сфери ветеранських справ, людям, які працюють з ветеранами, організаціям, чиїми клієнтами є ветерани

  • Людям, які ухвалюють рішення

    Лідерам громадських об’єднань, представникам державних органів, донорській спільноті

Будемо раді співпраці

Поки ми не знаємо, коли станеться справжній день перемоги, та ми можемо готуватися до нього. Вже сьогодні необхідно почати створювати новітню систему сталої підтримки на всіх рівнях для ветеранів і ветеранок, яка врахує твої потреби.
Veteran Hub буде радий співпрацювати з організаціями, які хочуть використати «Шлях ветеранів та ветеранок» і концепцію добробуту у своїй роботі. З питань співпраці звертайтеся на пошту: au.moc.buhnaretev%40akstindur.a

Подяки

Ми висловлюємо свою вдячність Департаменту ветеранських справ США, як власникам, а також Doblin Deloitte, Public Policy Lab та the Veterans Experience Office, як розробникам оригінальної версії the Veteran Lifetime Journey Map.

  • Сарі Брукс

    колишній директорці з дизайну Департаменту Ветеранських Справ США, яка ділилась особистим досвідом створення проєкту

  • Девіду Педлару

    науковому директору Canada Institute for Military and Veterans Health Research за усі надані освітні матеріали та численні приватні консультації

  • Усім членам команди Veteran Hub

    які довірили нам свою експертизу та знання на будь-якому етапі роботи над дослідженням, а також ветеранам, які зголосились взяти участь у дослідженні

Це дослідження стало можливим завдяки підтримці IREX та Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю IREX та Ветеран Хабу і не обов'язково відображає погляди Державного департаменту США.