Статті

Як розповідати про свій військовий досвід на співбесіді

Корисно для ветеранів і ветеранок

Цикл статей до матеріалів Військовий досвід у резюме

Illustration

Чи варто говорити про свій військовий досвід роботодавцям? Так, варто. Чому це важливо і як ти можеш це найкраще зробити – розповідаємо у цій статті.

Почнімо з того, що HR направду важливо дізнатися про твій військовий досвід і це може полегшити твою адаптацію в компанії:

По-перше, суттєвими є не тільки знання, уміння і софт скіли, необхідні для певної посади, а особистість із усім її життєвим і професійним досвідом. Це допомагає будувати комунікацію з кандидатом/-кою, зробити її комфортною і продуктивною для обох сторін.
По-друге, компанії можуть мати особливі умови, програми і можливості для ветеранів і ветеранок, неочевидні з опису вакансії. Про них можна дізнатися на етапі інтерв’ю.
По-третє, на військовий досвід важливо зважати для успішної адаптації ветерана чи ветеранки на роботі. За потреби підлаштувати та скорегувати стандартні процеси. Якби певні ознаки вказували на військовий досвід, я б однозначно поцікавилася ним.

Марина, компанія Ciklum

Якщо тебе зацікавила певна вакансія, ти можеш належним чином підготуватися до співбесіди, щоб успішно її пройти.

Перед співбесідою

1. Підготуй резюме, детально вкажи в ньому свій досвід служби і здобуті навички. Найкраще описувати їх простою мовою без військової специфічної термінології. Виділи ті навички, які відповідають вакансії – так буде більше шансів отримати запрошення на співбесіду. Як описати військову спеціальність у резюме, розповідаємо у цій статті.

Роботодавцям важливо почути про військовий досвід кандидата/-ки. Особливо, якщо він дотичний до вакансії. До прикладу, якщо військова посада пов’язана з інженерією, ветеран або ветеранка може використати цей досвід для пошуку роботи в цивільному житті.

Ірина, HR проєкту у Veteran Hub

2. Досліди інформацію про цікаву тобі вакансію, про вимоги до кандидата/-ки і про компанію. Зокрема, з ким будеш спілкуватися на співбесіді. Дізнайся на сайті та в соцмережах компанії якомога більше про життя і роботу в ній. Про її історію, раду директорів, керівників відділів, корпоративну культуру тощо. Пошукай про неї статті в медіа. Так ти будеш готовим/-ою до різних запитань, а також до стилю інтерв’ю.
3. Продумай одяг для співбесіди. Сьогодні багато компаній і організацій мають більш повсякденний дрес-код, ніж донедавна. Однак на співбесіду краще одягнутися трохи «надмірно», ніж недоречно. Перед співбесідою ти можеш прямо запитати, чи є у компанії дрес-код, та вибрати відповідний одяг, щоб виглядати професійно.
4. Заплануй прибути на 10-15 хвилин раніше домовленого часу. Це покаже роботодавцю, що ти цінуєш його час і розумієш відповідальність. Якщо ти неочікувано затримуєшся – не біда. Зателефонуй інтерв’юеру/-ці та попередь про це.

Якщо співбесіда онлайн – завчасно перевір зв'язок, звук і відео, щоб не витрачати на це час із рекрутером/-кою. Якщо офлайн – продумай маршрут, щоб не спізнитися. Перше враження завжди буде першим.

Анна, керівниця відділу рекрутингу, компанія «Аврора»

На співбесіді

Твоя співбесіда починається у момент, коли ти відчиняєш вхідні двері компанії. Спілкуйся привітно і ввічливо з усіма, хто зустрічатиметься тобі.

Розповідаючи про військовий досвід, пам'ятай робити це простими словами, уникай специфічних військових термінів. На питання відповідай у форматі STAR (situation, task, action, result) – ситуація, завдання, дія, результат. Обов’язково розкажи, як твій військовий досвід пов’язаний із цікавою тобі посадою.

Розкажи про ситуації в армії, коли ти успішно досягав/-ла мети. Роботодавці просять розповісти про досвід роботи, щоб оцінити, як кандидати/-ки поводитимуться на новій посаді. Робота на результат, дисципліна і підготовленість є ключовими рисами військових, які оцінять усі роботодавці. Коротко наведи один-два приклади, як будеш застосовувати свої навички і досвід на цій посаді. Наприкінці співбесіди домовся з інтерв'юерами, коли отримаєш відповідь про твою кандидатуру.

На співбесіді кандидатам/-кам потрібно бути готовими до запитань. Рекомендую бути конкретними у відповідях, говорити про виконувані завдання і які професійні навички вони дали. Дуже круто, коли кандидати/-ки розповідають про свої лідерські якості, як керували проєктами й людьми, про свою роль у команді. Коли людина підготувалася до зустрічі – це одразу помітно з того, як вона переймає стиль ведення інтерв'ю, відчуває корпоративну культуру спілкування.
Співбесіда – це діалог двох. Ти також шукаєш свого роботодавця, тому маєш почуватися безпечно та відкрито говорити про військову службу як професійний досвід, аніж як про травматичний.

Ірина, HR проєкту у Veteran Hub

Після інтерв'ю

Підтримуй зв’язок з інтерв’юером/-кою після співбесіди. Наприклад, якщо тобі дали тестове завдання – варто поставити уточнювальні питання. Нагадувати про себе варто тоді, коли минув час на розгляд твоєї кандидатури. У листуванні або дзвінку:

    Звертайся на ім'я.
    Подякуй за співбесіду, можеш поділитися своїми враженнями або додати деталі, які ви забули обговорити на співбесіді.
    Наголоси, чим цікава ця робота тобі. Якщо маєш додаткові рекомендації від інших роботодавців або від колег зі служби, можеш теж надіслати.
    Прояви ініціативу, запропонуй розібрати твоє тестове, або – якщо ти робив/-ла його на співбесіді – запропонуй ще варіант(и) вирішення.

Якщо відповіді від роботодавця немає або тебе не обрали на посаду – не впадай у відчай. Ти міг/могла успішно пройти співбесіду та створити хороше враження, однак могли бути інші причини, чому тобі не запропонували роботу. Попроси дати тобі зворотний зв'язок. Якщо ти робиш тестове не на самому інтерв'ю, а самостійно — домовся про розгорнутий фідбек та проаналізуй його.

Наведені поради, наполегливість і стійкість допоможуть тобі знайти цікаву посаду і хорошого роботодавця.

Не можеш розібратися та потрібна підтримка?

Дзвони нашим консультантам з пошуку роботи

Працюємо кожен день з 9:00 до 21:00

Проєкт «Військовий досвід у резюме» став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX та Veteran Hub за підтримки Державного департаменту США