Статті

Як перейти від військової професії до цивільної

Цикл статей до матеріалів Військовий досвід у резюме

Illustration

Коли ти набуваєш статусу ветерана або ветеранки, розпочинається новий період твого життя. У когось настає етап турботи про себе і своє здоров'я. Хтось одразу задумується про подальшу професійну діяльність: як знайти своє місце у цивільній сфері. Пошук нової роботи може викликати сильний стрес. Це – нормально.

Ми зібрали поради, які полегшать вибір і пошук нової професії.

1

Дай собі час

Як ти почуваєшся? Чи маєш внутрішній ресурс шукати нову цивільну роботу, або навіть нову професію?

Поки цивільної роботи немає, ти можеш обдумати свої навички й зацікавлення. Зокрема, які нові й важливі знання ти здобув/-ла під час служби.

Дозволь собі у власному ритмі обміркувати нові можливості, які маєш. Водночас не знецінюй свій військовий досвід – навпаки, ти можеш його адаптувати до цивільного життя.

Ще на стадії ВЛК я планувала, що кілька місяців присвячу відновленню та входитиму в новий ритм поступово. Заземлитися, перепочити, наповнити себе ресурсом, стабілізувати фізичне і психічне здоров'я – для мене це спрацювало.

Ветеранка Анастасія

Не потрібно одразу після звільнення поспішати з пошуком нової професії і місця роботи. Дай собі час усвідомити, що твій статус змінився, прожити цей момент.

2

Знайди спільне між своєю військовою і цивільними професіями

Існує думка, що військовий досвід і навички військових професій не дотичні до цивільного життя. Та якщо порівняти обов'язки керівника підрозділу і менеджера компанії – вони дуже схожі. Або навички механіка-водія і автослюсаря. Точки дотику не лише існують, ба більше: військові навички часто мають переваги. Наприклад, з кризового менеджменту, рішення проблем, ефективної комунікації.

    Проаналізуй, в чому полягали твої військові обов'язки – занотуй їх у список. Наприклад, управління особовим складом і комунікація; робота з документацією; робота з технікою, військовим транспортом, логістика тощо.
    Розподіли свої навички на професійні і м’які навички (вони показують, як добре людина взаємодіє у команді, забезпечують гнучкість і адаптивність у роботі).

Щоб визначити їх, візьми аркуш і розділи його на два стовпчики. В одному пропиши те, що ти вмієш. У другому – які навички потрібні на ринку праці.

Зверни увагу на якості, які дала тобі військова служба. Вони є твоїм надбанням, що посилює твою кандидатуру на ринку праці.

На службі я навчилася комунікувати з дуже різними людьми, з різним життєвим досвідом і світоглядом – та згладжувати конфліктні ситуації

Ветеранка Анастасія

3

Вивчай цікаві тобі вакансії і перспективи розвитку

Коли складеш список своїх хард і софт скілів, переходь до вивчення популярних вакансій і вакансій з низьким порогом входу – тих, де не вимагають багато відповідного досвіду. А також статистику зарплат. Ти можеш це зробити на сайтах з пошуку роботи – Robota.ua, Work.ua, Lobby X.
Читай відгуки про переваги і недоліки професії, які є перспективи розвитку. Так ти зрозумієш, чи ця професія тобі цікава, чи буде приносити задоволення, і чи пропрацюєш ти довго. Це варто робити навіть у стані невизначеності.

4

Відвідуй заходи з працевлаштування для військових

На них розповідають про цивільний ринок праці й стратегії пошуку роботи. Консультують, як скласти резюме та пройти співбесіду, як загалом підготуватися до пошуку нової роботи. Зазвичай такі заходи тривають кілька днів, а серед спікерів є кар'єрні консультанти, з якими можна познайомитися і отримати консультацію.

Є заходи з працевлаштування для ветеранів. Зокрема, офлайн і онлайн події від IREX. 

5

Звернися до кар’єрних консультантів

Ти можеш познайомитися з ними на заходах із пункту вище, або звернутися до фахівців і фахівчинь у Veteran Hub, Career Hub, Центру зайнятості Вільних людей. На відміну від формату заходів, кар'єрний/-а консультант/-ка працює безпосередньо з твоїм запитом:

    Може розповісти про ринок праці у сфері, яка тебе цікавить.
    Спільно з тобою може скласти резюме і мотиваційний лист.
    Допомагає підготуватися до співбесіди.
    Допомагає скласти кар'єрний план.

Зверни увагу: кар'єрні консультанти надають індивідуальний супровід, однак не будуть робити замість тебе. Його чи її завдання – допомогти пройти цей шлях та дати розуміння, куди рухатися.

6

Склади свій кар'єрний план у цивільному житті

Під час пошуку роботи важливо планувати: ким ти будеш за рік, за 5 років. Ти можеш це зробити самостійно або з допомогою кар’єрного/-ї консультанта/-ки.

Склади короткостроковий план на місяць і довгостроковий – на рік. Розподіли завдання для кожного на кілька етапів. Наприклад, що реально виконати за місяць, щоб стати ближче до бажаної професії: створити резюме, відправляти 20 відгуків на день, мати співбесіду щотижня.

Довгостроковий план потребує часу. Наприклад, якщо для роботи не вистачає технічних знань – запиши, скільки часу тобі потрібно на їх вивчення.
Визнач на кожний етап свої цілі. Для цього є схема SMART. Твої цілі мають бути:

    Specific – конкретні
    Measurable – вимірювані
    Assignable – виконувані
    Realistic – реалістичні
    Time-related – визначені в часі. 

Твої цілі мають враховувати специфіку цікавої тобі професії, твій досвід і перспективи розвитку. Наприклад, без попереднього досвіду навряд можна стати технічним директором продуктової компанії. Але ти можеш за рік здобути базові знання і стати молодшим фахівцем чи молодшою фахівчинею.

7

Спілкуйся з роботодавцями і HR-фахівцями

Визнач для себе, скільки в тебе є енергії для комунікації і нових контактів. У якій формі ти готовий/-а спілкуватися: месенджери, (відео)дзвінки, живі зустрічі, відвідування заходів. Наприклад, ярмарки вакансій, заходи від компаній.
Ти можеш приходити в компанії і залишати своє резюме (наприклад, на прохідній заводу) або виходити на контакт із відділом кадрів.
Якщо тобі складно комунікувати – не потрібно себе змушувати. Ти можеш просто відгукуватися на певну вакансію. Або згадати про перший пункт і дати собі час. Визначитися, чи готовий/-а ти зараз до пошуку роботи. Не варто поспішати.
Коли ти вже знайшов/-ла роботу і відчуваєш, що тобі буде важко спілкуватися в новому колективі – скажи про це керівнику/-ці. Зауваж, що тобі потрібен час налагодити свій фізичний і психологічний стан, побути з родиною або сам на сам.

Пам'ятай: обирають не тільки тебе – ти також обираєш. На цьому шляху стався з турботою до себе.

Не можеш розібратися та потрібна підтримка?

Дзвони нашим консультантам з пошуку роботи

Працюємо кожен день з 9:00 до 21:00

Проєкт «Військовий досвід у резюме» став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX та Veteran Hub за підтримки Державного департаменту США