Рекрутинг ветеранів і ветеранок, частина 1: як успішно провести співбесіду - Veteran Hub

Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Ветеран. Якщо ж ви родич ветерана або працедавець, то можете змінити вашу роль тут.

Рекрутинг ветеранів і ветеранок, частина 1: як успішно провести співбесіду

Коли працівники й працівниці різної кваліфікації й досвіду є вкрай запотребованими, а компанії прагнуть залучати найкращих — варто підійти до рекрутингу з основ: а саме, з перегляду політик найму. У цьому матеріалі в двох частинах розповідаємо, як залучати одну з пріоритетних категорій шукачів — ветеранів і ветеранок, враховуючи їхні переваги: цінний досвід, отриманий на службі, потужні особистісні якості, часто яскраво виражену лідерську позицію і  можливість планувати з ними тривалу співпрацю. 

У рекрутингу ветеранів і ветеранок немає якихось унікальних етапів чи нестандартних підходів. Водночас що якісніше відбувається найм – то професійніші працівники/-ці працюватимуть з вами. Особисте знайомство і співбесіда у цьому відіграють важливу роль. У першій частині матеріалу розповімо, як провести співбесіду ефективно й комфортно для обох сторін. 

Співбесіда загалом є стресовою подією для більшості пошукачів роботи, і для ветеранів і ветеранок також. Однак це ключовий етап, коли у діалозі вони можуть більше розповісти про свій військовий досвід, особливо якщо не прописали його деталі в резюме. А ви можете уточнити важливі для вас питання та розповісти про переваги вашої компанії як роботодавця: наприклад, про реалізовані ветеранські програми, ком’юніті працівників з військовим досвідом, пакет переваг роботи у вашій компанії тощо. До неї варто підготуватися.

Перед співбесідою

Процес рекрутингу у війську інакший, ніж на цивільному ринку праці. Саме тому для ветеранів і ветеранок, особливо без цивільного досвіду, важливо одразу розуміти, як і скільки часу він триватиме. Якщо у вас більше одного етапу відбору — розкажіть людині, що на неї буде очікувати.

А щоб спілкування з ветеранами і ветеранками було якісним, організуйте навчання рекрутерів і рекрутерок. З цим може допомогти команда Veteran Hub, яка надає індивідуальну менторську підтримку в розбудові дружньої до ветеранів корпоративної культури. Варто також ознайомитися з «Довідником безбар’єрності», що допоможе побудувати відкриту етичну комунікацію, з дослідженням «Шлях ветерана» — з тими етапами, які ветеран чи ветеранка проходить з поверненням до цивільного життя, і як це може впливати на його чи її рішення.

Підготуйте заздалегідь перелік питань, що стосуватимуться служби та допоможуть вам оцінити той корисний специфічний досвід, якого ви не знайдете у інших пошукачів. Для цього потрібно уважно ознайомитися з резюме і вказаним у ньому військовим досвідом. Необов’язково розуміти все написане, достатньо мати базове знання загальних термінів. Та якщо ветеран чи ветеранка вказали лише назву посади, пошукайте опис навичок і компетенцій у списку військових посад, перекладених у проєкті Ветеран Хабу «Військовий досвід у резюме» зрозумілою цивільним людям мовою. 

Формуючи перелік запитань, пам’ятайте, що до ветеранів і ветеранок важливо ставитися неупереджено, як і до будь-яких кандидатів і кандидаток. Вони — звичайні люди, просто з військовим досвідом.

На співбесіді

Залежно від ваших потреб із закриття посади й затвердження фінальної кандидатури можна використовувати різні підходи до співбесіди. Ми пропонуємо звертати увагу на структуроване інтерв’ю – цей формат допоможе підтримувати чітку логіку розмови, швидко аналізувати послідовну інформацію та приймати рішення про подальшу взаємодію з кандидатом/-кою, а також зменшує потенційну стигматизацію. 

Це нормально, якщо ви відчуваєте хвилювання чи невпевненість, бо не дуже знаєтеся на військовій справі: адже ви фахівець/-чиня у сфері рекрутингу. Не бійтеся попросити пояснити незрозумілу вам лексику чи поділитися тим, що для вас це новий досвід. Відкритість з вашого боку може стати гарним початком розмови: «Я ще не проводив/-ла співбесіду з ветеранами/-ками, і трохи хвилююся. Хочу, щоб наше спілкування було комфортним. Якщо я буду перепитувати щось — прошу поставитися з розумінням. Якщо вам некомфортно про щось говорити, просто скажіть мені про це».

Отже, перед вами людина, яка вже знайома з описом посади, має певний професійний досвід і унікальну особисту історію. Ваше завдання — проаналізувати його чи її готовність виконувати цю роботу з різних аспектів (емоційного, фізичного, професійного), більше розкрити та зрозуміти її потенціал. Під час розмови:

  • Одразу розкажіть про ваші базові процеси, адже вони можуть вплинути на можливість і рішення з вами працювати. Також важливо якнайраніше обговорити заробітну плату: бо ви можете успішно провести кілька етапів відбору, а зрештою людині не підійде фінансовий аспект.
  • Якщо ви хочете дізнатися про військовий досвід, ставте відкриті запитання, ввічливі уточнювальні коментарі. Запитайте прямо:
    – «Чи маєте ви досвід участі у бойових діях? Чи комфортно вам говорити про це зі мною?» 
    – «Розкажіть про свій військовий досвід від вступу на службу й до призначення у підрозділ. Що входило до ваших обов’язків, які сфери свого професіоналізму ви покращили?» 
  • Аналізуйте досвід людини комплексно: і військовий, і цивільний. Важливо не робити забагато акценту лише на військовому досвіді — та навпаки, не варто ігнорувати його та питати тільки за цивільний. Запитайте у форматі «чим людина займалися попередні кілька років».
  • Обговоріть етапи шляху ветерана/-ки. Якщо у кандидата/-ки за попередні рік-півтора змінилися різні проєкти — це може свідчити, що він або вона перебувають на етапі пошуку. Присвятіть увагу мотивації: запитайте, чому зацікавили саме ваша компанія і посада, як людина бачить свій розвиток на ній, як планує будувати своє професійне життя і що хоче реалізувати.
  • Запитайте про реабілітацію, якщо людина її проходить. Попередьте, що це не впливає на ваше рішення, але допоможе спланувати залучення: як часто відбуваються реабілітаційні заходи, що для цього потрібно (наприклад, раз на кілька місяців брати тиждень відпустки). Розкажіть про програми підтримки здоров’я працівників, впроваджені у вашій компанії.

Якщо ветеран або ветеранка має тільки військовий досвід і ваша компанія може стати їхнім першим цивільним місцем роботи — на співбесіді чітко обговоріть майбутні завдання й обов’язки, умови й терміни виконання, інші деталі. Це може бути очевидним для вас, однак не завжди є таким для людей, досвід яких пов’язаний суто зі службою: їм можуть бути незнайомими певні цивільні поняття чи правила роботи. Щоб оцінити цей досвід і навички, ви можете сформулювати типові для інтерв’ювання запитання таким чином: 

  • Попросіть розповісти, коли дії ветерана чи ветеранки допомогли команді досягти успіху.
  • Яким досягненням на службі він або вона найбільше пишається.
  • Про приклади виходу за межі зобов’язань, про визнання або нагороди. 
  • Про досвід керування людьми, якщо такий був.
  • Про освіту й досвід у контексті роботи, яку людина хоче отримати.
  • Як військова спеціальність вплинула на його чи її поточні кар’єрні цілі.
  • Попросіть також описати, як ветеран/-ка виконав/-ла завдання, використовуючи обмежені ресурси.
  • Описати процес вирішення несподіваної ситуації на військовій службі.

Що не варто робити на співбесіді

Ветеран чи ветеранка не має відчувати на співбесіді жалості чи інакшого ставлення (наприклад, проходити три етапи співбесіди, коли з іншими кандидатами — два). У спілкуванні доречно дотримуватися загальної етики ділової комунікації на засадах рівності й довіри:

  • Не запитуйте у ветеранів і ветеранок того, що б не запитали у будь-якої іншої людини. Неетичними є питання:

    – Чому ви звільнилися зі служби? 
    – Що було найгіршим у війську?
    – І як було вбивати за гроші?
    – Чи радієте, що повернулися?
    – Та за кого там треба було воювати?
    – Коли закінчиться війна?
    – На службі ви отримували 100 тисяч, ви точно погоджуєтеся на менше?
    – А ви буваєте агресивні?
    – У вас є ПТСР чи якісь фізичні травми? 

    Важливо: фізичний стан і здоров’я — це конфіденційна інформація людини. Медичний огляд є доцільним лиш тоді, коли він передбачений для всіх працівників і працівниць. Однак ми у Veteran Hub спостерігаємо практику деяких компаній направляти ветеранів і ветеранок на медогляд незалежно від посади, на яку людина претендує. Водночас кандидатів/-ок без військового досвіду під час відбору на ту ж посаду на таку медкомісію не відправляють. Це є дискримінацією, якої не можна допускати. Якщо внаслідок війни й воєнних травм медкомісія потребує розширити процедури й огляди, рекомендуємо включити їх до протоколу загальної медичної комісії підприємства, а не створювати окремі медичні огляди лише для ветеранів і ветеранок.
  • Не давайте оцінки військовому досвіду, особливо якщо не розумієтеся на військовій справі. 
  • Не просіть оцінити військові новини світу, дії українського уряду чи ситуацію на фронті.
  • Не переносьте досвід служби ваших знайомих чи близьких на досвід людини перед вами. Це аж ніяк не стає підтримкою, навпаки: погіршує ситуацію. Уникайте формулювань:

    – Я теж збирався/-лася піти служити, але… 
    – Швидше б це все закінчилося
    – Ви пройшли жахи війни
    – Один мій знайомий після служби став диким
    – Я чув/-ла, що на фронті… 

Натомість зосередьтеся на питаннях, позбавлених емоційного забарвлення, на здобутому досвіді й професійних досягненнях. Активно слухайте, проявляйте щире зацікавлення. Це створить високий рівень довіри і лояльності до вас, допоможе зробити розмову структурованою та поставити ветерану чи ветеранці конкретні релевантні питання. Більше порад для ефективних і етичних співбесід ви знайдете у матеріалах проєкту Praktyka.

Подзвонити нам