Здоров’я під час етапу піклування про себе - Veteran Hub

Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Ветеран. Якщо ж ви родич ветерана або працедавець, то можете змінити вашу роль тут.

Здоров’я під час етапу піклування про себе

Після служби може здаватися, що здоров’я — посипалося. Це один з наслідків служби, коли немає можливості приділити увагу кожному стану. 

Це в принципі я стараюсь плюс-мінус, щоб в мене був графік стабільний, в плані того, що десь об 11 лягати спати і о 6 ранку прокидатись. Не завжди це виходить, але хоть шось. Плюс я зрозуміла, що я за цей рік робочий дуже сильно втомилась. В мене дійсно теж немає ніякого ресурсу, вже закінчується просто в нулі, тому я не хотіла, не хотіла, але взяла собі тиждень як атошної…

Респондентка 18

Фізичне здоров’я

Тіло болить після служби. Війна зношує тіло не лише пораненнями, але і змінює поставу, вагу і витривалість. Цей вплив може проявлятися протягом усього подальшого життя. 

Через деякий час після початку цивільного життя, коли всі критичні стани здаються залікованими або керованими, може здатися, що здоров’я посипалося й лишилася сама хроніка. На жаль, це наслідок часу на службі, коли не було достатньо можливостей приділити увагу кожному симптому. Інколи вірна діагностика і лікування цих станів може потребувати часу. 

Час піклування про себе включає не лише власне лікування. Це час, коли власні стани у пріоритеті й нарешті можна зробити для свого тіла й самопочуття більше: пройти курс масажу, прийняти ванну чи включити спорт у свій розпорядок.

Часто у цей період приходить можливість налагодити свій розпорядок дня і графік сну. А декому вдається полишити шкідливі звички та замінити їх більш здоровими: 

І: Якщо говорити про умовно шкідливі звички — куріння, алкоголь, — як у вас з цим справи?
Р: Ну скажем так, чесно, курила років до 20, потім в один момент просто набридло, плюс в мене мігрень років з 10 або з 8, тобто це вже такий нормальний відрізок часу. І відповідно всі ці табачні вироби або ще шось мені противопоказані, тому що починає боліти голова, звужуються судини і це просто капєц

Респондентка 18

Психічне здоров’я

І: А… чи зверталися ви до психолога там, психотерапевта після повернення з війни? Ну, вже майже три роки, да? Два з половиною, два з трошки.
Р: Ну, з психологом я працював… І в санаторії, й так… на певні там… на певні занятія, шо тут були в Хабі там місяць назад. Теж я був… то… по можливості то звертаюсь

Респондент 21

Відбудова власного життя після участі у війні потребує багато внутрішніх сил. На етапі піклування про себе воїни можуть відчути наслідки травматичного досвіду, який здобули під час служби. Деякі з респондентів дослідження навіть називали цей стан “моральним пораненням”.

Важливо! Не всі ветерани та ветеранки матимуть психологічні прояви наслідків довгого перебування на службі та участі у бойових діях. А частина з тих, хто матиме природно подолають їх. Водночас, звернення до фахівців психічного здоров’я не є слабкістю, а навпаки — проявом турботи про себе та залученням додаткової сили. 

Немає єдиного вірного способу подбати про своє психічне здоров’я. Та ветерани й ветеранки, які взяли участь у дослідженні, відзначали такі шляхи:

  • заняття спортом і увага правильному харчування як частина піклування і про фізичне здоров’;
  • рефлексія, медитації та інші практики, які допомагають впоратися з викликами самостійно;
  • відвідують психолога, психотерапевта чи психіатра — обирають особистий формат, так і сімейний парний або груповий.

Робота з фахівцями з психічного здоров’я може буває точковою для проживання різних станів і загального покращення психологічного стану. Наприклад, під час горювання через смерть побратима чи посестри, через розрив стосунків або ж через страх не знайти себе у цивільному житті.

Ще один формат психологічної підтримки — груповий. Це можуть бути терапевтичні групи чи зустрічі за принципом “рівний—рівному”, де разом працюють ветерани й ветеранки, які проживають схожий досвід.

Можна шукати свій спосіб і формат підтримки чи їхнє поєднання, це нормально. Та головне пам’ятати: ти не на самоті на своєму Шляху.

І: Підтримки, мало не спочатку, як вони в нас, наприклад, відбулись, да? А… чи це перша ваша група підтримки, чи ви вже десь ше були на якихось таких схожих групах?
Р: Нє, на схожих я не був. Це перше таке, шо я почав… ходити якби… Люди, які мене там… можна поговорити просто… то… і якби ми… якби в тій тємі військовій… небайдужі до війни. Якби то шо, нам би воно… там би люди мене, які розуміють і я їх розумію…

Респондент 21

Цей проєкт став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX та Veteran Hub за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю Veteran Hub і не обов’язково відображає погляди Державного департаменту США та IREX.

ОТРИМАЙ ПІДТРИМКУ ДЛЯ ВОЇНІВ ТА ЇХНІХ БЛИЗЬКИХ

Дзвони поговорити по безоплатні консультації, коли:

  • Потрібна емоційна підтримка чи консультація психолога
  • Необхідні пояснення юристів щодо статусів і черг
  • Шукаєш роботу після звільнення зі служби чи освітні та грантові можливості

Для кого працюють консультанти: воїни та ветеран(к)и, подружжя, діти та близькі ветеранів, родини та близькі військових, захисників і захисниць НГУ, МВС, ТрО, Державної прикордонної служби, ДСНС, медиків і добровольців, а також родини і партнер(к)и полонених, зниклих безвісти та загиблих.

Усі послуги безоплатні. Вартість дзвінків згідно з тарифами твого оператору зв’язку.

Подзвонити нам 067 348 28 68

На зв'язку щодня з 9:00 до 21:00

Подзвонити нам