Методи самодопомоги - Veteran Hub

Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Ветеран. Якщо ж ви родич ветерана або працедавець, то можете змінити вашу роль тут.

Методи самодопомоги

Ти можеш підтримати себе різними способами. Проте ці вправи будуть лише полегшувати симптоми. Для найкращого результату для твого психічного здоров’я консультація з фахівцем є незамінною, і взагалі звертатись по підтримку — це ОК.

1

Дихання

Інколи симптоми тривоги може тамувати глибоке дихання діафрагмою, воно відрізняється від звичайного дихання грудьми. Діафрагма – це тонкий м’язовий орган, який допомагає виконувати вдихи й видихи.


Коли ми свідомо змушуємо діафрагму працювати, то повністю наповнюємо легені киснем, кров насичується киснем, а найголовніше — спокійне дихання сигналізує, що ми в безпеці, а це допомагає повернути собі стан рівноваги.

Як навчитись дихати діафрагмою:

Поклади одну руку на груди, а іншу на живіт і дихай максимально глибоко. Нехай на вдиху твій живіт надувається, а грудна клітина лишається нерухомою. Зроби від 10 до 20 вдихів. Одразу може не виходити, це нормально, бо ми звичні дихати поверхнево, проте досить швидко ти зможеш перелаштуватись.

Таке дихання називають ще протитривожним. Практикуй його регулярно, це допоможе регулювати твій емоційний стан.

2

Групи підтримки

Група підтримки — це формат групових зустрічей, які мають елементи психоедукації. На цих зустрічах учасники можуть отримати емоційну та соціальну підтримку, обмінятись особистим досвідом, переживаннями та знаннями за принципом Peer to Peer. Такі групи можуть відбуватися за принципом “Рівний — Рівному” або їх ведуть психологи.

Зазвичай групи підтримки відбуваються раз на тиждень, з дотриманням конфіденційності. На групах підтримки ти можеш спілкуватись з людьми, що переживають схожі труднощі, ділитись інструментами самопідтримки, розділяти власні переживання та отримувати підтримку.

3

Ходи, біжи

Наш мозок по-особливому працює, коли ми в русі, адже його розвиток пов’язаний з рухом. І проста фізична активність допомагає накопичити енергію, необхідну для подолання щоденних стресів.

Активність вивільняє хімічні речовини у вашому мозку, які змушують тебе почуватись краще – підвищують твою самооцінку та допомагають зосередитися, а також добре спати та відчувати себе краще. А ще прогулянка — це безкоштовно!

4

Медитація

Численні психологічні дослідження довели, що люди, які регулярно практикують медитацію, в середньому більш щасливі та задоволені життям.
Для того, щоб медитувати не потрібно їхати до Непалу чи Індії, можна розпочати з хвилинної медитації та слідкувати за собою.

Як навчитись медитувати:

  • Сядь на стілець та випрями спину. За можливості, не спирайся на спинку стільця, постав ноги на підлогу, закрий очі або опусти погляд донизу.
  • Сконцентруйся на русі повітря, яке ти вдихаєш та видихаєш. Прислухайся до відчуттів, що виникають на кожному вдиху й видиху. Спостерігай за своїм диханням та не очікуй чогось особливого. Не потрібно регулювати або налаштовувати дихання.
  • Якщо ти відволічешся, не страшно: просто повернися до концентрації на диханні.
  • Наприкінці медитації, твій розум може стишитись та стати спокійним, немов поверхня озера. А може і не стати. Навіть якщо тобі вдасться зловити відчуття спокою лише на коротку мить — це Ок. Натомість злість і роздратування можуть також зникнути на цю мить — і це також результат.
  • Через хвилинку відкрий очі та подивися навколо.

Ти можеш обрати будь-яку техніку, аби втамувати симптоми. Та для тривалого результату для твого психічного здоров’я, звертайся до перевірених психологів і психотерапевтів.


Якщо ти не знаєш, який фахівець тобі потрібний, почни турботу про психічне здоров’я з розмови з кейс-менеджером Ветеран Хабу. Він або вона допоможуть тобі зрозуміти свій стан або зв’яжуть з необхідним фахівцем.

ОТРИМАЙ ПІДТРИМКУ ДЛЯ ВОЇНІВ ТА ЇХНІХ БЛИЗЬКИХ

Дзвони поговорити по безоплатні консультації, коли:

  • Потрібна емоційна підтримка чи консультація психолога
  • Необхідні пояснення юристів щодо статусів і черг
  • Шукаєш роботу після звільнення зі служби чи освітні та грантові можливості

Для кого працюють консультанти: воїни та ветеран(к)и, подружжя, діти та близькі ветеранів, родини та близькі військових, захисників і захисниць НГУ, МВС, ТрО, Державної прикордонної служби, ДСНС, медиків і добровольців, а також родини і партнер(к)и полонених, зниклих безвісти та загиблих.

Усі послуги безоплатні. Вартість дзвінків згідно з тарифами твого оператору зв’язку.

Подзвонити нам 067 348 28 68

На зв'язку щодня з 9:00 до 21:00

Подзвонити нам