Фахівці з психічного здоров‘я: до кого та з чим йти?  - Veteran Hub

Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Ветеран. Якщо ж ви родич ветерана або працедавець, то можете змінити вашу роль тут.

Фахівці з психічного здоров‘я: до кого та з чим йти? 

Ти знаєш, що є психологи, психотерапевти та психіатри. А чи знаєш ти, чим відрізняються їхні спеціальності та з якими запитами йти до кожного з цих фахівців. Розберімося, коли різноманітні фахівці будуть тобі корисними.

Психологічна підтримка

Якщо ти відчуваєш емоційний дискомфорт, труднощі у спілкуванні з рідними людьми або на роботі, переживаєш кризу у житті, проте не маєш значних симптомів, як-то розладу сну чи постійного відчуття тривоги, то опанувати твій стан може допомогти психолог.


Психолог має обов’язково мати вищу психологічну освіту. Це може бути загальна психологічна освіта чи спеціальна: педагогічна, кримінальна психологія, вікова, соціальний психолог, корекційна психологія, психологія праці тощо. Спеціалізація освіти впливає на те, з якими запитами працює психолог. Тому не соромся запитати, яку саме освіту має психолог до якого ти прийшов або прийшла. Знати, з ким ти маєш справу — це ОК.

Робота з психологом зазвичай не триває довго. Зазвичай ви матимете одну чи кілька зустрічей, які будуть консультативними. Під час цих зустрічей психолог допоможе зрозуміти джерела напруження та підібрати інструменти самодопомоги або навчить техніках самопідтримки.


Психолог не може призначати лікування та надавати рекомендації щодо різних медикаментів. Якщо виникає потреба у медичному супроводі або залученні психотерапевта, то психолог скерує тебе до необхідного фахівця.


Рекомендації про вибір психолога читай у статті Як обрати психолога.

З якими запитами працює психотерапевт

Якщо ти понад два тижні переживаєш сильний емоційний дискомфорт або тривогу, маєш розлади сну, дратуєшся чи відчуваєш апатію, та ще й маєш супутні фізичні симптоми — головний біль, відчуття тиску в грудях чи браку повітря, знесилення, нудоту чи інші розлади травлення — звернися до психотерапевта.


Психотерапевт обов’язково має медичну чи базову психологічну освіту та пройшов додаткове навчання за певним підходом психотерапії.


Психотерапевт використовує інструменти, що регулюють нашу поведінку, почуття та думки, але не застосовує ліки чи інші препарати. Під час роботи з терапевтом у людини змінюється поведінка та ставлення до певних явищ, які викликали дискомфорт. Це покращує загальний добробут та самопочуття.

Психотерапія триває понад декілька консультацій. Оскільки робота з психотерапевтом передбачає і твою участь, фахівець не може одразу назвати строки терапії. Окрім цього, строки терапії залежать від психотерапевтичного методу, в якому працює твій фахівець. Ти можеш уточнити орієнтовну тривалість взаємодії на початку роботи, але будь готовий, що з часом ця домовленість може змінюватись. Звісно, за твоєї згоди.


Якщо психотерапевт вважає, що для покращення твого стану варто застосувати медичні препарати, то може запропонувати тобі залучити до роботи психіатра. Така співпраця може суттєво прискорити одужання від деяких розладів.

Коли звертатися до психіатра

Мозок — це орган. Як і за будь-яких інших хвороб, при деяких розладах психічного здоров’я, нашому мозку може бути потрібна медикаментозна підтримка.


В Україні психіатрія довгий час була стигматизована та не викликала довіри у людей.Це історичний спадок, який, на жаль, серйозно впливає на наше психічне здоров’я, оскільки саме лікарі-психіатри мають необхідну кваліфікацію, щоб призначати медикаментозне лікування при розладах психічного здоров’я.


Психіатр — це лікар, що має право призначати фармакологічне лікування, тобто, виписувати рецепти на ліки у разі психічних розладів. Психіатри мають обов’язкову медичну освіту та можуть діагностувати психічні розлади та хвороби.


Лікар-психіатр розуміє біологічні принципи роботи мозку, що дозволяє побачити біологічні причини порушень та розладів. Деякі психіатри, крім медичної освіти, пройшли навчання в одному з доказових методів психотерапії та можуть поєднувати ролі обох фахівців.
Важливо пам’ятати, що лише лікар-психіатр може призначати медикаментозне лікування та діагностувати психічні розлади.

Психіатр може співпрацювати з психотерапевтом, аби досягти найкращих результатів у роботі з тобою. Психотерапевт сприяє твоєму психічному здоров’ю немедичними методами, а психіатр може призначити медикаментозну підтримку біохімічним процесам твоєї психіки.


Тривалість лікування у лікаря залежить від розладу та проблеми, з якою працюють. Проте, вже на першій консультації психіатр має дати тобі план лікування та наступних моніторингових зустрічей, під час яких буде спостерігати твій стан, коригувати чи скасовувати медикаментозне лікування.


Відвідини психіатра мало чим відрізняються від лікування, наприклад, виразки, за одним виключенням — разом ви працюєте над здоров’ям мозку. Сучасні доказові підходи покращення психічного здоров’я розробили, щоб полегшувати стан людини та повертати високу якість життя. Психіатрія стрімко розвивається і вже значно відрізняється від підходів минулого.

Чим може допомогти твій сімейний лікар

Первинна ланка лікування — це сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Сімейник або терапевт повинен знати твою історію та розуміти твій спосіб життя. У розвинених країнах такі лікарі без госпіталізації вирішують до 80% медичних звернень за допомогою сучасних знань, базової апаратури та найбільш розповсюджених аналізів та ліків.


В Україні реформа первинної ланки почалась у 2018 році. Відтоді ми звикли, що сімейні лікарі — це перші люди до яких треба звертатись, коли відчуваємо труднощі зі здоров’ям.

Всесвітня організація сімейних лікарів (WONCA) ставить 6 основних вимог до сімейного лікаря:

1

Надавати первинну медичну допомогу:
— вміти проводити первинне обстеження пацієнта;
— координувати діяльність вузьких фахівців, залучених до допомоги пацієнту.

.

2

Тримати фокус на інтересах пацієнта:
— приділяти увагу до інтересів пацієнта;
— вміти встановити продуктивні відносини з клієнтом і використати ці навички при роботі з пацієнтом;
— забезпечити безперервну медичну допомогу протягом тривалого часу.

3

Вміти розв’язувати певні проблеми пацієнта:
— приймати рішення на основі знань про захворюваність та поширеність даної патології серед певної групи населення;
— лікувати хвороби на ранніх стадіях та негайно надати допомогу за нагальної необхідності.

4

Комплексний підхід
— одночасно лікувати як гострі, так і хронічні стани пацієнта;
— організувати для пацієнта необхідні оздоровчі та лікувальні заходи.

5

Соціальна спрямованість
— узгоджувати потреби окремих пацієнтів з потребами всієї групи, лікування яких відбувається спільними ресурсами.

6

Цілісне уявлення про захворювання
— вміти застосовувати біопсихосоціальну модель з урахуванням культурних та екзистенціальних аспектів життя людей.

Коли ми маємо справу з психічним здоров’ям, то сімейні лікарі також можуть стати першою ланкою підтримки. Звертайся до свого сімейника, коли відчуваєш:

  • Тривогу, що триває понад два тижні
  • Порушення сну (безсоння чи постійну сонливість тощо)
  • Що тобі важко керувати своїми емоціями
  • Постійну втому та апатію
  • Постійне роздратування
  • Прискорене серцебиття, зміни апетиту
  • Тремтіння в руках
  • Часті головні болі

Якщо тебе турбує хоча б один з перерахованих симптомів понад два тижні, варто звернутися до сімейного лікаря. Окрім психічних розладів, ці прояви можуть вказувати на нездужання інших систем організму.


У такому випадку, сімейний лікар проведе первинний огляд за твоїми скаргами та, за необхідності, призначить додаткові обстеження чи скерує до потрібного фахівця. Важливо повністю розказати сімейному лікарю про все, що тебе турбує, а також повідомити про свій військовий досвід, наявність контузій та інших травм — це допоможе лікарю якнайкраще зрозуміти, що відбувається та до якого фахівця тебе скерувати.


Також ти можеш передати своєму сімейному лікарю ці методичні рекомендації про досвід ветеранів, що були розроблені спеціально для лікарів первинної ланки.

ОТРИМАЙ ПІДТРИМКУ ДЛЯ ВОЇНІВ ТА ЇХНІХ БЛИЗЬКИХ

Дзвони поговорити по безоплатні консультації, коли:

  • Потрібна емоційна підтримка чи консультація психолога
  • Необхідні пояснення юристів щодо статусів і черг
  • Шукаєш роботу після звільнення зі служби чи освітні та грантові можливості

Для кого працюють консультанти: воїни та ветеран(к)и, подружжя, діти та близькі ветеранів, родини та близькі військових, захисників і захисниць НГУ, МВС, ТрО, Державної прикордонної служби, ДСНС, медиків і добровольців, а також родини і партнер(к)и полонених, зниклих безвісти та загиблих.

Усі послуги безоплатні. Вартість дзвінків згідно з тарифами твого оператору зв’язку.

Подзвонити нам 067 348 28 68

На зв'язку щодня з 9:00 до 21:00

Подзвонити нам