Що ти знайдеш у збірнику порад «Як описати військовий досвід в резюме» - Veteran Hub

Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Ветеран. Якщо ж ви родич ветерана або працедавець, то можете змінити вашу роль тут.

Що ти знайдеш у збірнику порад «Як описати військовий досвід в резюме»

Твій військовий досвід — це цінні здобуті знання і навички, які вже зробили тебе більш кваліфікованим/-ою фахівцем/-чинею. Вони можуть підсилити твою кандидатуру на цивільну посаду, яка тебе зацікавила. Водночас у 2023 році виявилося, що 80% ветеранів і ветеранок не вказували військовий досвід у резюме, а близько третини вважають, що роботодавці не брали їх на роботу саме через нього. Однак до команди Veteran Hub постійно звертаються HR-фахівці різних компаній, прагнучи зрозуміти військовий досвід кандидатів і кандидаток. Щоб цивільні рекрутери могли щонайкраще зрозуміти твої навички й уміння з твого резюме, ми створили для тебе цей Збірник порад.

У тебе може виникнути думка, що збірник — це щось складне й громіздке. Навпаки: ми зробили його максимально зрозумілим і коротким, аби ти міг/могла ознайомитися з ним у межах години.

Збірник складається з таких розділів:

  • Алгоритм опису військової посади у 5 кроків
  • Словничок основних HR-понять для опису свого досвіду
  • Мотиваційний лист: поради до написання 
  • Відправлення резюме: деякі важливі нюанси
  • Приклад, як описати посаду
  • Перелік джерел, які можуть стати в нагоді 

Розповімо більш детально про основні з них.

Алгоритм опису військової посади

У збірнику викладено 5 кроків, за якими ти можеш самостійно описати свій військовий досвід:

  1. Визначити тип військ.
  2. Визначити тип посади.
  3. Визначити військове звання.
  4. Описати посаду за допомогою сайтів пошуку роботи.
  5. Описати свою посаду з використанням офіційних документів.

1

Запиши, в якому виді військ ти служив/-ла: Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили, Територіальна Оборона (ТРО), Медичні Сили, Сили Логістики, Сили Підтримки чи окремі роди військ Збройних Сил України — Десантно-штурмові Війська, Війська зв’язку та кібербезпеки, або ж у тебе був підрозділ спеціального призначення (якщо твоя посада не є державною таємницею і, відповідно, зазначена в документах). Далі в збірнику ти знайдеш схему організаційної структури бригади, яка допоможе швидше зорієнтуватися щодо твоєї посади.

2

Визнач тип своєї посади. Наприклад, це була тилова посада, медична чи бойова? Тип посади визначає твій перелік навичок і компетенцій, знань і кваліфікації. Також пригадай, чи ти виконував/-ла певні завдання, які не були прописані в обов’язках твоєї посади. Їх також важливо записати до свого резюме, бо це частина твого досвіду. Наприклад, ти займався/-лася пілотуванням БПЛА і ще й наданням домедичної допомоги та евакуацією поранених.

У збірнику ти знайдеш списки ключових компетенцій і досвіду для різних типів посад:

● Штабні посади
● Тилові посади
● Артилерійські посади
● Зв’язок
● Сили вогневої підтримки (ПТРК, ПЗРК, літальні апарати, вогнемети)
● Бойові посади
● Медичні посади
● Сили підтримки
● Розвідка

Із запропонованих описів ти можеш обрати пункти, які підходять саме тобі, та додати їх в опис свого військового досвіду. Крім цього, знайдеш приклади інших навичок, які варто додати в резюме (як-от, знання мов чи наявність водійських прав певної категорії).


3

Визнач своє військове звання: ти можеш бути солдатом, мати сержантське або офіцерське (старшинське) звання. Звання передбачає специфічні знання і навички, які в тебе є. Наприклад, якщо у тебе є офіцерське звання — ти маєш досвід управління людьми й процесами, навички  стратегічного планування.

У збірнику ти знайдеш певний список компетенцій, які можеш додати в резюме залежно від свого звання. Їх розподілено на три групи:

● Офіцерські компетенції
● Сержантські компетенції
● Солдатські компетенції

Якщо деякі з них не підходять до опису твого досвіду, можеш просто не додавати їх до резюме.

4

У збірнику розповідаємо, як для опису свого військового досвіду скористатися різними сайтами з пошуку роботи. Найбільш відомі з них займаються рекрутингом до Збройних Сил України та розміщують військові посади на своїх сторінках з уже адаптованими для цивільних описами.

5

Якщо для опису своєї посади тобі потрібно використати різні офіційні й статутні документи, наприкінці збірника ми підготували список джерел і посилань, що можуть допомогти тобі в цьому. Зі списку ти можеш підібрати те, що підходить тобі з огляду на попередні етапи (вид військ, тип твоєї посади, звання). Наприклад, якщо ти командир/-ка роти Сухопутних Військ, то спочатку можеш скористатися Бойовим статутом Механізованих і танкових військ Сухопутних військ Збройних Сил України. Також ти дізнаєшся, як швидко знаходити потрібну інформацію в електронному документі.

Словничок основних HR-понять для опису свого досвіду
У словничку ти прочитаєш прості й зрозумілі визначення, що таке хард скіли і софт скіли, тайм-менеджмент і мультитаскінг, яка відмінність між знаннями, вміннями і навичками (компетенціями). Розуміння і використання цих термінів допоможе тобі краще перекласти свій військовий досвід зрозумілою мовою для цивільних рекрутерів. Крім цього, дізнаєшся кілька порад, як перевірити зрозумілість твого резюме.

Мотиваційний лист
Для працевлаштування важливими є не лише освіта й знання, а й особистісні риси й мотивація кандидата/-ки. Щоб показати свою мотивацію отримати певну посаду, ти можеш написати мотиваційний лист. Його ще можуть називати супровідний лист, виявлення зацікавленості. У ньому ти можеш підкреслити, чому для тебе важливо працювати на цій посаді, і таким чином «презентувати» себе працедавцю ще до співбесіди. У збірнику порад знайдеш рекомендації, на які пункти спиратися під час написання такого листа. 

Відправлення резюме
Щоби твоє резюме прочитали, воно має бути коректно відправленим: наприклад, не потрапити в спам або містити вкладення замість посилань (які можуть не відкритися). У збірнику є короткі поради, як це найкраще зробити.

Скориставшись Збірником порад, ти зможеш поглянути на свій військовий досвід у контексті цивільного ринку праці. Він допоможе тобі не лише підготувати резюме, а й усвідомити цілісну картину твого життєвого шляху.

Та пам’ятай, що пошук роботи — також робота. Якщо ти отримуєш відмови, не здавайся та не втрачай мотивацію. Сприймай це як тренування і можливість краще підготуватися, допрацювати резюме. Попроси про зворотний зв’язок, запам’ятовуй чи записуй питання, що були на співбесіді — та використовуй їх як «шаблон» для доповнення і підсилення свого резюме.

Подзвонити нам