Чи потрібно відкривати простір для ветеранів і ветеранок у вашій громаді та якими є можливі альтернативи? - Veteran Hub

Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Ветеран. Якщо ж ви родич ветерана або працедавець, то можете змінити вашу роль тут.

Чи потрібно відкривати простір для ветеранів і ветеранок у вашій громаді та якими є можливі альтернативи?

Ветеран Хаб із 2018 року працює для ветеранів, ветеранок та їхніх близьких. Протягом трьох років організація розвивала партнерську програму з підтримки восьми малих просторів «ПЛЮС ПЛЮС ++» у містах, де система послуг для воїнів та їхніх близьких була малорозвиненою. Проте наш досвід показує, що далеко не завжди простір для ветеранів, ветеранок та їхніх близьких потрібен у тому чи тому населеному пункті. Часто інтеграція ініціатив для ветеранів і ветеранок у вже наявні сервіси є більш ефективною і зручною.

На жаль, ветеранські простори іноді створюють не для задоволення потреб ветеранів і ветеранок, а для задоволення власного бажання діяти тих, хто їх відчиняє. Це принципова різниця, адже важливо будувати сервіс, виходячи з реальних потреб клієнтів. У цій статті ми допоможемо з’ясувати, чи має ваша громада потребу у ветеранському просторі і які ініціативи можуть стати альтернативою простору.

Для чого слугує ветеранський простір і чому він може бути неактуальним для громади?

Ветеранський простір — це громадський простір, який слугує потребам ветеранів, ветеранок і їхніх близьких. Це місце, куди вони можуть прийти й поспілкуватися з людьми, які мають схожий досвід, відпочити, попрацювати чи отримати послуги. Ухвалюючи рішення відкривати простір для ветеранів та ветеранок, варто насамперед зрозуміти, для чого ви це робите і які функції виконуватиме простір. Незалежно від того, якими будуть ці функції, переконайтеся, що у вашій громаді достатньо представників і представниць цільової аудиторії — не лише ветеранів і ветеранок, а й родин військових, загиблих чи зниклих безвісти воїнів. Якщо такі люди є і ви встановили з ними контакт, варто бути готовими до того, що аудиторією простору будуть не всі ветерани й ветеранки населеного пункту, а лише ті, кому це цікаво. Тож, аналізуючи потенційну аудиторію, звертайте увагу не на загальну кількість ветеранів та ветеранок у вашому населеному пункті, а на кількість тих, хто відчуває потребу у ветеранському просторі й готовий ним користуватися. 
Ветеранський простір — це не лише спільнота, але й точка поширення знань та інформації у регіоні. Втім, може статися так, що населений пункт, у якому ви відкриваєте простір, може не потребувати ініціатив із поширення інформації. Навіть якщо у громаді немає потреби в такому інформативному центрі, ваш простір може відігравати іншу роль — наприклад, пропонувати підтримку спеціалістів або інші інструменти для розв’язання проблем, які можуть виникати під час повернення до цивільного життя. Але не всі ветерани та ветеранки мають потребу в такій підтримці.

У 2018 році Ветеран Хаб відкривався як маршрутизатор послуг, і ми намагалися полегшити ветерану пошук підтримки. Ми бачили багато організацій, які були в різних місцях і до яких важко доїхати, тож ми стали певною мірою “єдиним вікном. Зрозуміло, що ветеранам і ветеранкам зручно отримати консультації на обширну кількість тем. Але не всім ветеранам і ветеранкам треба послуги, які ми надаємо. Не всім ветеранам і ветеранкам треба, щоб їм взагалі надавали якісь окремі, визначені послуги. — Івона Костина, співзасновниця Ветеран Хабу.

Чому ветеранський простір може виявитися неуспішним?

Простір для ветеранів і ветеранок має потенціал створити довкола себе спільноту, якої можуть потребувати деякі ветерани та ветеранки. Проте аби простір мав аудиторію, необхідно, аби в ньому постійно відбувалися заходи, які були б цікавими для ветеранів, ветеранок та їхніх близьких. Організація корисних подій і наповнення простору актуальною інформацією потребує відповідальних людей, які зможуть займатися цим на постійній основі. Крім того, не в кожному населеному пункті можливо розробити програму актуальних подій і зацікавити цим людей.

На мою думку, є великий ризик, що зараз, із новою хвилею відкриття величезної кількості просторів, частина з них за якийсь період просто перетвориться в закриті будинки культури. І це поганий сценарій. — Івона Костина, співзасновниця Ветеран Хабу.

Необхідно, аби у вашому просторі був постійний потік людей, адже будуть ветерани та ветеранки, які перестануть відчувати потребу у ваших послугах. Тому варто ще раз упевнитися, що ваша аудиторія достатньо чисельна.

Чинником, який впливає на кількість аудиторії у просторі, є наявність у населеному пункті інших ініціатив, які зібрали навколо себе спільноту ветеранів та ветеранок цієї громади. Якщо ініціативи, до яких активно залучена ваша цільова аудиторія, вже є, то поміркуйте, що буде більш ефективним: відкрити простір чи долучитися зі своїми ідеями до вже наявної ініціативи.

Що може бути альтернативою ветеранському простору?

Ветеранський простір — це не обов’язково про те, щоб мати постійне приміщення й відповідну вивіску. Основою простору для ветеранів і ветеранок є спільнота — а її можна згуртувати навколо альтернативних ініціатив. Вони можуть бути різними залежно від потреб кожної громади. Наприклад, потенціал створювати та об’єднувати навколо себе спільноти мають бізнеси, засновані ветеранами, ветеранками або сім’ями загиблих (тоді їх позиціюють як пам’ятні, меморіальні проєкти). Це можуть бути книгарні, бібліотеки, кав’ярні або будь-яка інша ініціатива, що є першою причиною зібратися. Також вони мають дух спільноти, і в них можна стабільно проводити заходи для ветеранів, ветеранок та їхніх близьких. Тут так само можна збиратися й розмовляти, надавати й отримувати послуги тощо.

Якщо у вашому населеному пункті вже є спільнота, сформована навколо такої ініціативи, ви можете долучитися до неї, запропонувавши свої стратегії розбудови.

Якщо в одному містечку є пам’ятна кав’ярня, ветеранський простір, Ветеран Хаб і ще якась ініціатива, то, скоріш за все, до когось просто не надійде аудиторія. Немає сенсу її так сильно розмивати. Варто об’єднуватися, думати про клієнта й про те, де йому буде зручно, корисно й потрібно бути. Там і треба працювати. — Івона Костина, співзасновниця Ветеран Хабу.

Крім того, альтернативою простору для ветеранів, ветеранок та їхніх сімей можуть стати групові поїздки для них. Варіантів таких поїздок може бути багато: театр або музей в обласному центрі, екскурсія містом, похід на природу з наметами, подорож у санаторій на ретрит тощо. Окрім спілкування з тими, хто має аналогічний досвід, така ініціатива дасть змогу людям побувати в новому місці й тим самим покращити свій психологічний стан. Якщо регулярно влаштовувати такі поїздки, то  учасники й учасниці зустрічатимуться й поза ініціативою, сформувавши згуртовану спільноту. Можливо, така спільнота захоче мати свій простір — і тоді з’явиться потреба для відкриття простору для ветеранів, ветеранок та їхніх близьких.

Одним із пунктів призначення поїздки може бути найближчий до вашої громади простір для ветеранів, ветеранок та їхніх родин — можливо, за потреби вони самі поїдуть туди. Також ви можете запросити представників цього простору до себе, влаштувати спільний захід тощо.

Висновки

Простір для ветеранів, ветеранок та їхніх близьких може закривати різні потреби — від пошуку спільноти до отримання послуг. Проте такий простір не буде актуальним для кожного населеного пункту. Аби зрозуміти, чи варто відкривати ветеранський простір, переконайтеся, що у громаді є достатньо зацікавлених людей — і представників та представниць цільової аудиторії, і тих, хто сформує команду простору. 

Простір для ветеранів і ветеранок — не універсальне рішення. Якщо у населеному пункті є альтернативні ініціативи, навколо яких уже сформована спільнота, ви можете доєднатися до них зі своїми пропозиціями. Крім того, альтернативою повноцінному простору можуть стати зустрічі, поїздки та інші активності із представниками та представницями цільової аудиторії.


Експертки — Івона Костина, Юлія Романовська
Коментар давала — Катерина Скороход
Редакторки — Дарина Чупат, Елеонора Чорноморченко

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну”, який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.


Подзвонити нам