Перекодування навичок: працевлаштування ветеранів/ок в ІТ-секторі - Veteran Hub

Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Ветеран. Якщо ж ви родич ветерана або працедавець, то можете змінити вашу роль тут.

Перекодування навичок: працевлаштування ветеранів/ок в ІТ-секторі

Війна в Україні суттєво вплинула на ринок праці, незалежно від сфери діяльності компаній та організацій.

Ветерани після повернення зі служби були та є активними шукачами роботи в ІТ-галузі. Ринок ІТ приваблює сучасними підходами у побудові кар’єри, гнучкими умовами роботи, мінімальною бюрократією, програмою бенефітів, можливістю отримувати ринкову та вищу заробітну плату тощо. Та все ж з чого почати свою кар’єру і на які ризики варто зважати?

Повертаючись із війська на цивільну роботу, ветерани та ветеранки проходять шлях занурення у зміни, набуття нових навичок, побудови співпраці з колегами та багато інших процесів. Ті кандидати та кандидатки, які після тривалої служби в армії найчастіше проходять навчання на певні ІТ-спеціальності, можуть звертатися до профільних громадських організацій та розпочинати пошук роботи. У цій статті ми опишемо, що відбувається на ринку праці та як почати свій шлях в ІТ.

За даними сайту Djinni.co майже 70 тисяч кандидатів у активному пошуку роботи вже рік. Упродовж січня 2024 року на платформі Djinni опублікували 10 214 вакансій. Це на 30% більше проти грудня 2023 року, а от наймів на 20% менше ніж торік в аналогічному періоді. 44% вакансій вимагають 1-2 роки досвіду роботи, 26% — від 3 років, 21% — від 5 років. Лише 8% вакансій розраховані на початківців. Хоча ще минулого року, за даними дослідження Львівського ІТ-кластеру, 56% компаній наймали фахівців рівня джуніор. У січні користувачі Djinni залишили 294 тисячі відгуків та отримали 64 тисячі пропозицій від рекрутерів. Українці активніше відгукуються на вакансії, котрі не містять вимог щодо досвіду роботи. Найбільш конкурентними залишаються manual QA (близько 130 відгуків), JavaScript (103) та Design (56) (джерело mc.today). Отже, якщо це популярний стек технологій, рекрутер може отримати 100-200 відгуків на вакансію. Фахівець фізично не встигне ознайомитися з усіма резюме, відповісти всім і поготів.

Згідно з дослідженням DOU, за 2023 рік 25% айтівців звільнили чи не продовжили контракт. Ще 16% фахівців пішли з роботи чи проєкту за власною ініціативою, а 8% відправляли на бенч (резерв) чи в неоплачувану відпустку. Загалом 47% айтівців пішли з роботи чи проєкту протягом останнього року. А 42% тих, хто лишився працювати, боялися втратити роботу. Найчастіше протягом 2023 року звільняли розробників (26%), QA (30%) і дизайнерів (28%). 

Наступними кроками були скорочення зарплатного фонду та винагород, а також зміщення акцентів на тому, з якими саме спеціалістами продовжувати співпрацю, а кого скорочувати або відправляти на бенч. На бенч чи в неоплачувані відпустки частіше за інших теж відправляють технічних фахівців — DevOps / SRE (11%), QA і Data Scientist /Data Engineer (по 10%), розробників (9%). За даними Економічної правди, для спеціалістів рівня Senior скорочення зарплати було найбільш відчутним, їхні зарплати знизилися на $163 — до $4 738. Дохід Middle-розробників знизився на $100 — до $2 500. Медіанна зарплата Junior-фахівців знизилася з $1000 до $950. Інтерни тепер можуть розраховувати на $350 замість $450.

Світові тенденції в ІТ, які впливають на зміни у сфері

1

Повномасштабна фаза російсько-української війни.
Світові компанії прагнуть уникати ризиків і не починають співпрацю з компаніями, які базуються в Україні. Це змусило наші компанії відкривати офіси в сусідніх країнах: 36% керівників українських ІТ-бізнесів планують протягом найближчого року відкрити офіси за кордоном. Це змінило вимоги до кандидатів: локалізація в цих країнах, вільне володіння англійською мовою.

2

Щоб розуміти стан ІТ індустрії в Україні, треба побачити загальну картину по усьому світу.
Кінець 2022 року став кінцем «ковідної бульбашки». З 2022 по перший місяць 2024 року глобальні технологічні компанії по всьому світу звільнили близько 450 тисяч співробітників. Під скорочення потрапили усі типи посад та працівників.

3

Активний розвиток штучного інтелекту.
Допомагає закрити потребу в деяких junior позиціях.

Поспілкувавшись з ветеранами, ми побачили певну тенденцію: працедавці, працівники яких долучилися до війська, продовжують підтримувати їх протягом всієї служби. Допомагають з укомплектуванням та забезпеченням, виплачують заробітну плату, попри можливість цього не робити, а після повернення встановлюють гнучкі умови роботи, допомагають відновити знання та навички, покращити англійську мову тощо.

Інакша ситуація з кандидатами у цій сфері: 

Моє резюме навіть не розглядали. Подавав десь у десяток компаній, по вакансіях, які відповідали моїм вимогам і знанням Junior спеціаліста – ветеран. 

Всі ті виклики, які ми згадали вище, свідчать про те, що шукачам роботи потрібно запастись терпінням та наполегливістю.

Ловіть декілька порад від команди Praktyka у Veteran Hub, аби оптимізувати пошук роботи:

Для ветеранів переваг у цивільній роботі — безліч, особливо якщо починати від ставлення роботодавців до тебе як особистості. Це дуже відрізняється від того, як до тебе ставляться у війську, до твоїх думок, ідей, пропозицій. Відчуваєш максимальну лояльність від роботодавця до помилок чи невдач. Сучасні компанії дійсно орієнтовані на те, щоб бути максимально людяними – ветеран, що працює в ІТ.

1

Спершу аналізуйте ринок праці. Це варто зробити ще перед підготовкою резюме. Актуальні дані є на ІТ-платформах. Проконсультуйся з менеджерами підтримки у Veteran Hub (лінія підтримки 067 348 28 68) або ж кар’єрними консультантами.

2

Якщо ви прагнете змінити роботу, ми пропонуємо розглядати ті професії, на які є найбільший попит.
Marketing manager та sales manager
Product manager (PM)
DevOps Engineer (проте немає курсів для навчання на цю професію)
Big Data Engineer
Software Architect
Artificial intelligence (AI) engineer
RPA Engineer
AR/VR engineer
Blockchain developer
Security engineer (проте немає курсів для навчання на цю професію)

3

Розглядайте посади, на які є запит на ринку праці. Якщо брати до уваги опубліковані у 2024 році вакансії на Djinni, то 16% вакансій — це пошук маркетологів. На другому місці сейлзи (менеджери з продажу) 6,6%, на третьому — JavaScript-розробники з майже 5%.

Ринок праці в ІТ відновлюється завдяки появі нових стартапів та продуктів. Збільшується кількість пропозицій від продуктових компаній та ІТ-підрозділів роботодавців інших сфер ринку праці (виробництво, фармацевтична промисловість тощо). Кількість продуктових вакансій теж упала, але аутсорсові за два роки зменшилися у 4 рази, а продуктові — лише удвічі. При цьому частка продуктових вакансій на Djinni зросла з 39% у листопаді 2021-го до 53% наприкінці 2023-го. 

4

Актуалізуйте резюме та створіть супровідний лист. Резюме — це не основний аспект у пошуку роботи зараз, радше важливе доповнення, але у ньому важливо продемонструвати вашу професійність.

Ми рекомендуємо платформи для створення резюме: Canva, Weblium, Applyya, VistaCreate, CVmaker, Venngage, Get Job.

Не бійтесь вказувати свій військовий досвід. Ми створили зручний довідник військових посад, перекладений зрозумілою для цивільних сорсерів, рекрутерів та HR мовою. Якщо компанія не цінує ваш досвід, чи захочете ви співпрацювати з нею?

5

Надсилати своє резюме на якомога більше вакансій — не завжди успішна стратегія. Обов’язково прокомунікуйте, чому для вас важлива співпраця саме з цією компанією. Покажіть, що ви знайомі з продуктом, цінностями тощо.

6

Перегляньте ваш профіль в LinkedIn та оновіть інформацію: зазначте, що ви шукаєте роботу, активно спілкуйтесь, додавайтесь в ІТ-спільноти.

7

Будьте креативними, це допоможе пришвидшити пошук. Якщо у вас повністю відсутній або ж мінімальний досвід, оберіть цікаві для вас компанії та запропонуйте їм співпрацю у форматі волонтерської роботи або стажування, щоб набути досвіду. Спілкуйтеся з різними HR-фахівцями та роботодавцями, відвідуйте заходи з працевлаштування для ветеранів: на них розповідають про стратегії пошуку роботи, підкажуть, як скласти резюме і мотиваційний лист, пройти співбесіду. Там ви зможете познайомитися з кар’єрними консультантами та рекрутерами.

8

Перевірте, чи є на офіційних ресурсах інформація про припинення співпраці з росією та республікою Білорусь. Ознайомтесь із позицією компанії у підтримці ветеранів та армії. Так ви зрозумієте, чи поділяєте цінності компанії. Обирають не тільки вас, але і ви обираєте.

9

Будьте готовими до того, що ви, можливо, працюватимете з людьми з дуже різним досвідом: тими, хто переїхав за кордон або ж категорично відмовляється від служби у війську.

«Єдину користь, яку приносить мій ветеранський досвід, це більша стресостійкість у контексті різних ситуацій на роботі. Решта здається мінусами. Ти привчаєшся нормально жити, працювати з людьми, які далекі від того, що ти пережив, розчарування від того, що ніхто сильно не проявляє поваги чи подяки. Зазвичай усі байдужі. Усі технології та знання потрібно вчити наново і це трохи складніше, бо армія ніби притуплює тебе з якогось боку» – ветеран в ІТ.

10

Будьте готові, що вам знадобиться запас ресурсів, розрахований на тривалий пошук роботи – мінімум 6 місяців, ймовірно, з невеликою винагородою на початку кар’єри. Не засмучуйтесь після отриманих відмов, кожний наступний відгук на вакансію наближає вас до бажаного оферу.

Зважайте, що у пошуку роботи важливою також є ваша особистість, а не тільки знання та навички. Будьте відкриті, комунікабельні, у разі відмови домовтеся про зворотний зв’язок.

Якщо прагнете знайти роботу в ІТ після служби, скористайтеся доступними курсами для ветеранів в ІТ

1

Повернення з війни: перші кроки в ІТ від IT УКУ онлайн & eleks
Курс знайомить із широким спектром можливостей побудови кар’єри у сфері ІТ, розкриває особливості різних напрямів і дає конкретні поради для подальших кроків у цій галузі. Посилання на курс

2

RazomTech: вступ до ІТ та вибір професії від Kharkiv IT Cluster
Учасники курсу зможуть отримати доступ до сучасних технологічних ресурсів і навчальних матеріалів, що спрямовані на ефективне вивчення й підвищення  кваліфікації. Посилання на курс 

3

Марафон IT-Технологій 2024
Спеціальний формат подій ЕРАМ Campus, до якого можуть долучитися всі охочі з базовими знаннями та навичками написання коду. Учасники зможуть заглибитися в розробку власного проєкту та крок за кроком із допомогою експертів ЕРАМ пройти увесь шлях з нуля до готового продукту. Також ознайомтеся з іншими можливостями. Посилання на курс

4

IT wake up від GlobalLogic Education
Проєкт для тих, хто цікавиться сферою IT. Знайомство з різними професіями через перегляд відео від GlobalLogic Education online. Фахівці розкажуть про кожну з професій, а також де на них навчають. Посилання на курс

5

Онлайн курси програмування та ІТ професій від Mate academy
Можливості навчання, необмежені в часі, за кількома напрямками: Frontend, Python, Java, QA, UI/UX Design. Можна обрати між навчанням повного дня або ж за індивідуальним графіком. На сайті також є можливості працевлаштування після завершення навчання. Посилання на курс

6

Проєкт безплатного навчання для ветеранів\ок від New Horizon Hub
Курси з Cybersecurity / Front-end / Project Manager / QA. Цей проєкт має на меті допомогти ветеранам в адаптації під час повернення до цивільного життя. Пропозиція не обмежена в часі, тож реєстрація відкрита постійно. Посилання на курс

7

Курси всесвітніх університетів від Prometheus
До проєкту входять курси Гарварда, Массачусетського технологічного інституту, університетів Мічигану, Дюка, Джонса Гопкінса, Іллінойсу та Каліфорнійського університету —  і це лише початок. Курси перекладені українською мовою, доступні на постійній основі та допомагають здобути базові навички у програмуванні. Посилання на курс

Додаткові корисні лінки


Матеріали підготувала проєктна команда Praktyka. Експертним досвідом ділились Артем Пиндик — ветеран російсько-української війни, agile менеджер; Юлія Кудіна — кар’єрна консультантка.

Подзвонити нам