ШЛЯХ ВЕТЕРАНА

Для тебе працюють юрист, консультант з пошуку роботи та кейс-менеджери з психологічною освітою. Всі послуги для тебе у хабі ми розробили на основі Шляху Ветерана. Це мапа досвіду та потреб, які можуть виникати на твоєму шляху. Вона не є твоїм відбитком, але деякі події ймовірно відгукнуться тобі.

Чому Шлях ветерана важливий

Кожен ветеран йде власним шляхом випробувань

Це шлях воїна, і все що відбувалося на ньому, в тому числі сама війна, є його частиною

Повернення, яким би воно не було складним, також є частиною шляху

Ми віримо, що кожен ветеран має право

1

Не дати війні перемогти себе особисто, вже після повернення

2

Знати, як відновитись, як знайти сили продовжити свій шлях

3

Мати на це час

Мапа шляху

Клікай на елементи мапи та дізнайся, що може бути тобі потрібним у певні моменти життя

Початок служби

Вирішуєш піти на війну та підписуєш контракт

 • Натисни, щоб подивитись свої потреби у певні моменти життя

   Вирішуєш долучитись до служби:— відповідна фізична підготовка;— психологічна готовність до служби; — розуміння та підтримка мого вибору близькими;— розуміння рівня кар’єри, яку зможу побудувати на службі; — чи потрібна мені вища освіта, аби досягнути кар’єрної мети? 
  ● Отримуєш повістку:— грошова “подушка” на транзитний (перехідний) етап; — підключення зв’язків для вирішення питань оформлення.  
  ● Проходиш військово-лікарську комісію / ВЛК:— якісна діагностика стану здоров’я;— медичний супровід;— розуміння майбутнього досвіду та пов’язані з ним стани.
  ● Підписуєш контракт:— розуміння власних прав і обов’язків в новій ролі;— деталі майбутнього досвіду; — сформований план дій на найближчий період. 

Служба

Служба. Вчишся воювати та готуєшся до відправки у зону бойових дій.
Війна. Виконуєш завдання, їздиш на ротації, ходиш у чергування та іноді втрачаєш побратимів
Кінець служби. Ти звільняєшся зі служби за станом здоров’я або власним бажанням і виходиш зі своєї частини з військовим квитком у руках / Смерть.

 • Натисни, щоб подивитись свої потреби у певні моменти життя

  ● Проходиш учєбку та звикаєш до умов служби:— зв’язок з близькими;— підготовка до служби; — час та інструменти, аби засвоїти нові знання; — порозумітись з побратимами. 
   Складаєш присягу:— розуміти цінність складання присяги; — гідний процес складання присяги; — підтримка близького кола.
  ● Потрапляєш до військової частини:— доступ до інформації про права, обов’язки, можливості та процеси на службі.
   Отримуєш професійну освіту:— планувати власну військову кар’єру;— ґрунтовні знання; — розуміти утилітарність нових знань як у військовій, так і у майбутній цивільній ролі.
  ● Набуваєш ідентифікацію з підрозділом:— відчувати себе частиною зграї;— відчувати, що мене поважають, як військовослужбовця; — соціальна прив’язаність до конкретної групи чи підрозділу.
  ● Виконуєш службові завдання: — якісне та вчасне медичне забезпечення;  — бути зайнятим; — розуміти свої подальші перспективи. 
   Отримуєш сповіщення про відправку до зони бойових дій:— розуміння мого вибору близького кола; — розуміння процесу підготовки та межі відповідальності; — розуміння майбутнього бойового досвіду та пов’язані із ним стани; — ситуація у зоні, куди мене відправляють; — достатня психологічна підготовка до відправлення. 
  ● Прибуваєш до місця дислокації підрозділу:— відповідне матеріальне забезпечення;
  — історія зони дислокації та розуміння настроїв місцевого населення. 

   Виконуєш бойові чергування:— зв’язок з близькими;
  — відчувати себе потрібним країні;
  — термінова потреба продовжити свій рід;
  — безпека моєї родини. 

  ● Їздиш у відпустки:— вдячність та повага спільноти за мою службу. 
  ● Служиш у ППД під час ротацій:— повага командирів та колег;
  — сенс завдань, які я виконую.

  ● Втрачаєш побратимів: — час пережити втрату;
  — гідний супровід процесу поховання;
  — гідне сповіщення про загибель;
  — щоб про сповіщення та поховання подбали інші.

  ● Завершуєш службу через власну смерть: — гідне поховання;
  — щоб мене пам’ятали;
  — подбали про мою родину;
  — врахування моїх духовних поглядів при похованні.

  ● Завершуєш службу через судовий процес: — захист у суді;
  — розуміти майбутній досвід та пов’язані з ним стани;
  — підтримка;
  — знати обставини власної справи.

  ● Завершуєш службу через хворобу / травму:— компенсація за втрачене здоров’я;
  — всі деталі про стан власного здоров’я;
  — необхідні документи про обставини хвороби чи травми;
  — гідна медична підтримка;
  — не турбуватись про фінансову безпеку.

  ● Приймаєш рішення завершити службу: — розуміти, що робити у цивільному житті;
  — підтримка та очікування близьких;
  — отримати всі законні виплати та компенсації;
  — можливість попрощатись з власним підрозділом.

  ● Виходиш з частини з підписаним обліковим листом:— можливість зафіксувати зміну власної ролі з військового на ветерана;
  — план дій на перший період;
  — фінансова подушка для транзитного періоду.

Перехід

Початок цивільного життя. Ти вперше за тривалий час повертаєшся додому на довго та починаєш оформлювати свої статуси та пільги

 • Натисни, щоб подивитись свої потреби у певні моменти життя

   Їдеш додому:— місце куди повертатись; — щоб зайвий раз не турбували. 
  ● Вперше повертаєшся додому після служби: — зменшити кількість подразників уваги; — “дах над головою”, просто житло без особливих ознак комфорту; — відновити стосунки з сім’єю, родиною та друзями; — розуміння моїх станів та потреб близькими; — знати, що те, що зі мною відбувається – нормально. 
  ● Стаєш на облік резерву:— права та обов’язки у ролі резервіста. 
   Відпочиваєш від служби:— відпочити “від усього”; — не робити нічого; — усамітнитись, закритись від усіх та мати особистий час; — втекти від цивільних проблем; — час, аби інтегрувати пережитий досвід;— новий режим дня та дотримуватись його; — межі власної відповідальності.
  ● Оформлюєш пільги та статуси:— контроль власного життя та подій у ньому; — допомога побратимам;— залишатись причетним до життя власного підрозділу; — змінити стосунки з побратимами.
  ● Починаєш нову діяльність: — спілкування із цивільним оточенням; — розуміння мого стану оточенням;— достатньо коштів для їжі та розваг; — задовольнити матеріальні цілі, сформовані під час служби.

Цивільне життя

Піклування про себе. Піклується
про власне фізичне та психологічне здоров’я.

Винахід себе нового. Через навчання, коло спілкування, роботу та інші заняття доповнюєш свою особистість.
Вкорінення. Цей етап про усвідомлення: ти розумієш, що у тебе зі стосунками, роботою та довготривалими планами.

 • Натисни, щоб подивитись свої потреби у певні моменти життя

  ● Піклуєшся про власне здоров’я:— покращити власне самопочуття; — правила взаємодії у сім’ї;— розуміння впливу служби на здоров’я;— прийняття змін у тілі; 
  ● Підписуєш угоду з сімейним лікарем, проходиш медичне обстеження / інтенсивну фізичну реабілітацію:— інформація про захворювання та фізичний стан; — достатньо грошей для забезпечення потреб; — особистий простір; — покращити рівень побутового комфорту.
  ● Звертаєшся по психологічну підтримку:— я нормальний і те, що зі мною відбувається – теж нормальне;— я не один такий, а багато людей проживають подібні процеси; — мій досвід унікальний, проте не особливий;— відчувати власну безпеку;— самостійність у прийнятті рішень; — зрозуміти свої реакції та знати, як діяти з ними.
  ● Починаєш навчатись новому:— вчитись новому, пробувати різні види дозвілля;— знайти хобі та діяльність, які приносять мені задоволення; — спробувати себе у різних ролях, змінюватись та рухатись далі. 
  ● Змінюєш коло спілкування:— середовище нових і цікавих людей; — проводити час з родиною; — розповісти про себе не лише з перспективи військової ролі.
  ● Інтегруєш власний військовий досвід:— навчитись працювати з військовим досвідом, який впливає на моє життя; — згадати та розповісти власну історію; — мати можливість по-різному показати свій досвід;— відчувати, що мій досвід має цінність.
  ● Шукаєш змістовну роботу та власне покликання:— знайти діяльність, яка приносить мені задоволення; — покращити власний дохід; — працювати з людьми, які мені подобаються; — проявляти себе по-різному, не лише, як ветеран або колишній військовий;  — розуміти, які навички з минулого військового досвіду можна використати у цивільній роботі та перекласти професійний досвід зрозумілою для цивільних роботодавців мовою. 
  ● Виробляєш власну позицію:— проявляти власну позицію; — знайти однодумців та бути прийнятим ними; — подобатись собі. 
  ● Розпочинаєш сім’ю або поглиблюєш існуючі стосунки:— піклуватись про інших;— проводити час із родиною та близькими; — власне комфортне житло для себе та своєї родини; — впевненість у власному майбутньому; — сталий дохід та відчувати фінансову безпеку; — розуміти власний бюджет та об’єм матеріальних потреб; — досліджувати майбутній або поточний досвід батьківства; — знати, як мій досвід впливає на моє близьке коло; — пов’язаність та належність до власного близького кола. 
  ● Формуєш спільноту:— бути корисним своїй спільноті; — долучитись до життя своєї спільноти; — відчувати, що я на своєму місці, що мене приймає моя спільнота; — знати, який вплив мій досвід має на спільноту; — знати, як я можу використати власний досвід на благо моєї спільноти.
  ● Працюєш за покликанням або маєш іншу значущу для тебе діяльність:— заощаджувати кошти на майбутнє та мати позитивний фінансовий баланс; — робити те, що приносить задоволення та має сенс для мене; — спостерігати власний розвиток в обраній сфері; — знати, як я можу використовувати власний досвід у новій професійній ролі; — відчувати, що я виконую власне покликання.

Вихід на пенсію та старість

Вихід на пенсію. Ти розумієш, що життя не вічне та починаєш дбати про гідне завершення свого шляху.
Старіння. Поступово ти втрачаєш сили працювати та, можливо, потребуєш спеціального догляду.
Помирання. Час від твоїх останніх днів до поминок.

 • Натисни, щоб подивитись свої потреби у певні моменти життя

  ● Оцінюєш своє попереднє життя:— відчувати, що моє життя було не даремним; — знати про можливі наслідки бойового досвіду у старості та розуміти, що з ними робити; — налагодити стосунки з родиною у новій ролі; — мати можливість адаптуватись до нових життєвих обставин.
  ● Знаходиш нову зайнятість:— розуміти можливості у роботі та майбутні перспективи; — відчувати себе корисним своїй спільноті; — відчувати, що мій професійний досвід має цінність та значення; — розуміти, як я можу втілювати своє покликання за нових обставин.
  ● Розпочинаєш пенсійний план:— планувати власні матеріальні потреби та прагнення; — знати свої юридичні потреби та розуміти шляхи їх задоволення. 
  ● Змінюєш коло спілкування:— залишатись на зв’язку із родиною та друзями; — відчувати, що спільнота приймає мене та привітна до мене. 
  ● Піклуєшся про власне здоров’я:— бути добре поінформованим про власний стан та можливі сценарії розвитку подій; — розуміти власні фізичні можливості; — мати доступ до вчасної та гідної медичної допомоги; — відчувати увагу до свого стану та тривог; — мати можливість уникнути болю.
  ● Піклуєшся про інших:— проводити більше часу з родиною та близькими. 
  ● Переживаєш втрату близьких:— щоб моя спільнота розуміла то поділяла мої відчуття скорботи та суму; — мати можливість ділитись власними спогадами про померлих; — відчувати приналежність до спільноти. 
  ● Втрачаєш здатність працювати:— відчувати себе потрібним; — мати якусь діяльність.
  ● Стаєш тим, про кого піклуються:—щоб про мене було кому попіклуватись.
  ● Підготовка до смерті:— гідно та комфортно пережити ускладнення для здоров’я; — бути поруч з близькими; — мати доступ до якісної медичної допомоги. 
  ● Помирання:— не відчувати фізичного болю; — бути поруч з близькими; — почуватись гідно та комфортно.
  ● Сповіщення про смерть:— щоб мене пам’ятали; — щоб про мою родину подбали.
  ● Поховання:— мати гідне поховання;— щоб мої духовні погляди врахували при похованні.

Кожен шлях — унікальний

Немає двох однакових ветеранів. Різні ветерани проживатимуть ці дії та моменти по-різному. Водночас багато дій та моментів є спільними для багатьох із них. Ми не засуджуємо жодний зі шляхів, але будемо аналізувати більшість із них аби підтримати ветеранів у тому, щоб рухатись далі своїм шляхом. 

Запитання

Our company is always looking for professional and inspired people

 • Для кого розроблена ця мапа?

  Ветерани, військові та члени їхніх сімейСуб’єкти Шляху Ветерана. Ті, хто найкраще знають, які процеси та потреби у них є
  ЕкспертиФахівці сфери ветеранських справ, люди, які працюють з ветеранами та організації, чиїми клієнтами є ветерани
  Decision makers
  Лідери громадських об’єднань, представники державних органів та донорська спільнота 

 • Full-Stack Web Developer

  Role Specific Responsibilities:
  Responsible for developing software in Python, object-oriented database and grid using proprietary Quartz platform.
  Responsible for building REST web services
  Responsible for designing interface between UI and REST service.
  Responsible for building data-grid centric UI based on Angular framework.

  Experience Required:
  10 years of overall technology experience or 3 years of Python experience
  Python experience required. We use python 2.7
  Experience with git, npm, Angular preferred

 • В яких ще країнах використовується Шлях ветерана?

  Департамент Ветеранських Справ Канади та Департамент Ветеранських Справ США

Команда проєкту

Артем Хорунжий

Менеджер зі зв’язків із ветеранами Veteran Hub

Івона Костина

Керівниця організації
Veteran Hub

Тетяна Руденко

Керівниця напрямку послуг Veteran Hub

Артем Денисов

Виконавчий директор Veteran Hub

Тетяна Любива

Старший спеціаліст з моніторингу та оцінки IREX

Оксана Соколенко

Координаторка з моніторингу та оцінки IREX

Ми особисто вдячні

8-му міністру у справах ветеранів США за те, що познайомив нас із концепцією Шляху ветерана

Керівнику Combined Arms, який познайомив нас із РоРоберту A. Макдональдубертом МакДональдом

Виконавчій директорці організації Public Policy Lab за надані консультації та підтримку на шляху адаптації проекту

PhD, Директорці з досліджень та оцінки якості організації Public Policy Lab за надані консультації на шляху адаптації проекту

Колишній Директорці з дизайну Департаменту Ветеранських Справ США, яка ділилась особистим досвідом створення проекту

За стратегічне консультування та глобальний погляд на нашу місію

За кропітку роботу над опитувальником та рекомендаціями для проведення фокус-груп

За кропітку роботу над опитувальником та рекомендаціями для проведення фокус-груп

MD CCFP(EM) FCPP за усі надані освітні матеріали та численні приватні консультації

Науковому директору Canada Institute for Military and Veterans Health Research за усі надані освітні матеріали та численні приватні консультації

які довірили нам свою експертизу та знання на будь-якому етапі роботи над цією мапою

які зголосились взяти участь у перших фокус-групах

Ми висловлюємо свою вдячність Департаменту ветеранських справ США, як власникам, а також Doblin Deloitte, Public Policy Lab та the Veterans Experience Office, як розробникам оригінальної версії the Veteran Lifetime Journey Map